Oddajemy naszym czytelnikom wewnętrzny dodatek do „Rynku Turystycznego” poświęcony turystyce karawaningowej. To szerokie pojęcie obejmuje zarówno klasyczne przyczepy kempingowe, jak i klasyczne kampery czy pick-upy z zabudową mieszkalną. Wszystkie te pojazdy i ekwipunek pozwalają na spędzanie czasu w podróży i nocleg niezwykłych miejscach. W Europie rynek przyczep i kamperów rośnie.
Szczególny boom zanotował w trakcie pandemii i tuż po niej. W roku 2022 było na naszym kontynencie 235 tys. nowo zarejestrowanych kamperów. W samych Niemczech zarejestrowano ich w zeszłym roku prawie 22 tys. Do tego dochodzą przyczepy kempingowe. Wartość całego rynku związanego z turystyką kempingową w tym rok szacowana jest na 5,38 mld dolarów. Rośnie również infrastruktura i coraz więcej kempingów dostosowuje się do potrzeb posiadaczy przyczep i kamperów. A w sumie chodzi w tym o to, aby móc wspaniale spędzić czas, odwiedzać różne miejsca i wreszcie podziwiać piękno natury i wspaniałe widoki. Do czego zachęcamy naszych czytelników.
Wyprawa kamperem ma ten dodatkowy atut, że daje możliwość poznania podczas jednego wyjazdu wielu miejsc czy też podróżowania wyjątkowymi szlakami. Każdy może zaplanować trasę, jaka odpowiada jego zainteresowaniom i preferencjom, zwłaszcza że Europa oferuje prawdziwe bogactwo dla miłośników fascynujących podróży.
DROGA WINA ALZACKIEGO (ROUTE DES VINS D'ALSACE) – FRANCJA
To znana trasa we wschodniej Francji, która prowadzi przez malownicze winnice Alzacji. Ma około 170 km długości i przebiega przez urokliwe miasteczka takie jak Colmar czy Riquewihr. Dla miłośników kamperów przygotowane są liczne miejsca parkingowe oraz kempingi w bliskiej odległości od winnic. Wyjazd na drogi Alzacji oznacza podróż najstarszym szlakiem winiarskim we Francji. Początek szlaku notuje się od 30 maja 1953 r., kiedy to biuro turystyczne Issenheim stworzyło 170-kilometrową trasę na potrzeby rajdu samochodowego odbywającego się w tym regionie.
Wyścig wymagał, aby dwa konwoje wyruszyły w tym samym czasie: jeden z północnego krańca winnic Alzacji w Marlenheim, a drugi z południa w pobliżu miasta Thann. Wydarzenie to było prawdziwą gratką zarówno dla prasy, jak i winiarzy, którzy szybko zaoferowali uczestnikom degustacje wina i wycieczki krajoznawcze wzdłuż trasy. Tak narodził się alzacki winny szlak. Z biegiem lat cieszył się rosnącym powodzeniem, a winiarze od dolnego do górnego Renu prezentowali odwiedzającym bogactwo sztuki produkcji wina. Od lat 50. XX wieku atrakcyjność szlaku rosła. Biura turystyczne regionu skupiły się na odkrywaniu Alzacji, łącząc wino, lokalną gastronomię, malownicze zakwaterowanie, wizyty w zamkach i innych zabytkach kultury i sztuki, takich jak Musée du Vignoble w Kientzheim.
NIEMIECKA DROGA ALPEJSKA (DEUTSCHE ALPENSTRASSE) – NIEMCY
To malownicza trasa przez niemieckie Alpy, która ciągnie się przez 450 km, od Jeziora Bodeńskiego po Berchtesgaden. Droga zapewnia wspaniałe widoki na góry, jeziora i zamki, w tym chyba najbardziej znany niemiecki zamek Neuschwanstein. Jest tu rozbudowana infrastruktura kempingowa, co czyni tę trasę idealną dla użytkowników kamperów. Jednym z bardziej malowniczych i często fotografowanych miejsc na trasie jest niewielka wioska Reit im Winkl. Ta idylliczna górska wioska ma centrum charakterystyczne dla Górnej Bawarii. Zlokalizowane są tu liczne restauracje i pensjonaty. Z wioski rozpościera się widok na wspaniałe krajobrazy, alpejskie łąki.
DROGA GROSSGLOCKNER (HOCHALPENSTRASSE) – AUSTRIA
To jedna z najbardziej spektakularnych tras alpejskich w Austrii. Grossglockner to najwyższy szczyt w Austrii z lodowcem Pasterzen (Pasterze), największym wciąż istniejącym lodowcem w Alpach Wschodnich. Trasa prowadzi przez piękne, górskie tereny. Wzdłuż niej znajdują się miejsca postojowe i kempingi przyjazne kamperom. Licząca 48 km droga biegnie z salzburskiego miasta Fusch an der Großglocknerstraße do Heiligenblut am Großglockner w Karyntii. Jest jedną z najpiękniejszych dróg wycieczkowych i panoramicznych na świecie. Nic dziwnego, że stanowi jeden z trzech najczęściej odwiedzanych celów wycieczek w Austrii. Na całej długości ta w większości wysokogórska droga niemal idealnie wtapia się w górski krajobraz i prowadzi do Parku Narodowego Wysokie Taury.
ATLANTERHAVSVEGEN – NORWEGIA
O malowniczości Norwegii nie trzeba raczej nikogo specjalnie przekonywać. Kraj ten jest bardzo przyjazny dla właścicieli kamperów i przyczep kempingowych. Znajdą tam oni wiele miejsc przygotowanych do przyjęcia zmotoryzowanych turystów. W Norwegii wybrano nawet 18 Nasjonale turistveger, czyli narodowych dróg turystycznych. Sama Droga Atlantycka mierzy 8,2 km i łączy wyspę Averøy ze stałym lądem i półwyspem Romsdalshalvøya, biegnąc przez zamieszkałe wyspy oraz malownicze szkiery.
Droga ma osiem mostów i cztery miejsca postojowe z punktami widokowymi. Jej maksymalne nachylenie wynosi 8 proc. Można często spotkać się ze stwierdzeniem, że jest to najpiękniejsza droga w Europie. I choć takie oceny są zawsze względne, to w tym wypadku jest coś na rzeczy. Mało jest tak niezwykłych i malowniczych dróg. Atlanterhavsvegen to odcinek drogi nr 64, która biegnie między miastami Kristiansund i Åndalsnes w okręgu Møre og Romsdal, a w sumie ma 126,2 km długości. I sama w sobie jest niezwykle malownicza. Na mijanych wyspach powstały lokale gastronomiczne i ośrodki nurkowe i wędkarskie.
Województwo mazowieckie oferuje zarówno atrakcje kulturowe, jak i przyrodnicze. Ten stosunkowo plaski region potrafi zaskakiwać różnorodnością. Można tu podziwiać rzeki o wciąż naturalnych...