badania rynku

Lato w biurach podróży - dane TFG

2021-12-02

W trzecim kwartale 2021 r. organizatorzy turystyki zawarli umowy na wyjazdy dla 1,86 mln osób – wynika z danych przekazanych do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego. To o ponad 1 mln osób więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, ale prawie o 330 tys. mniej niż w III kw. roku 2019 czyli jeszcze przed pandemią. Największym zainteresowaniem cieszyły się imprezy organizowane w kraju.

 lato

Lekkie ożywienie w branży turystycznej, zauważalne już w II kwartale, kontynuowane było także w kolejnym okresie 2021 r. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła liczba uczestników wszystkich kategorii imprez oferowanych przez organizatorów turystyki. Najbardziej popularne okazały się zorganizowane pobyty w kraju i państwach graniczących z Polską, z których w III kw. 2021 r. skorzystało prawie 850 tys. uczestników. Oznacza to wzrost o 180 proc. wobec oferty sprzedanej w analogicznym okresie 2020 r. i o 8,3 proc. więcej niż w III kw. 2019 r. Umowy na samolotowe wycieczki zagraniczne objęły 833 tys. osób, czyli o 74 proc. więcej niż w tym samym okresie w 2020 r., ale o 26 mniej niż w III kw. 2019 r.

 TFG1

źr. TFG

- W tym sezonie pandemia wciąż mocno wpływała na decyzje klientów. Chętniej wybieraliśmy zorganizowane wakacje w kraju, niż zagraniczne wyjazdy. Wprawdzie w państwach najchętniej odwiedzanych przez polskich turystów osoby zaszczepione nie musiały dodatkowo okazywać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, ale najwyraźniej ryzyko infekcji, a co za tym idzie konieczności nagłej zmiany planów, wciąż zniechęcało głównie do wyjazdów zagranicznych. Ważnym czynnikiem zachęcającym do spędzenia wakacji w kraju były też bony turystyczne na dzieci, którymi można było płacić za imprezy organizowane w Polsce. Widać wyraźnie, że każdorazowe poluzowanie ograniczeń zwiększa skłonność do podróżowania i zawierania umów o udział
w imprezie turystycznej– mówi Marek Niechciał, członek zarządu UFG nadzorujący Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Ogółem w III kw. tego roku organizatorzy turystyki zawarli 692,9 tys. umów na wyjazdy dla 1,86 mln podróżnych, wobec 339,7 tys. umów dla 856,3 tys. osób w III kw. 2020 r. i 797 tys. umów obejmujących 2,19 mln podróżnych w III kw. 2019 r.

- Poziom sprzedaży w miesiącach wakacyjnych był już bliski temu sprzed pandemii, a w sierpniu zawarto nawet więcej umów niż w sierpniu 2019 czy 2018 r. We wrześniu sytuacja się zmieniła, na co wpływ miało zapewne pogorszenie sytuacji epidemicznej w wielu krajach– dodaje Marek Niechciał.

We wrześniu br. liczba umów zawartych przez organizatorów turystyki spadła do 165,6 tys. z 269, tys. w sierpniu i 261,4 tys. w lipcu.

TFG2

źr. TFG

Łącznie w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2021 r. organizatorzy turystyki zawarli umowy na wyjazdy dla 3,44 mln osób. W tym samym okresie ubiegłego roku było to  zaledwie 1,67 mln osób, ale w trzech kwartałach 2019 roku – aż 6,33 mln osób.

Spośród 4300 zarejestrowanych w Polsce organizatorów turystyki i przedsiębiorców ułatwiających nabywanie powiązanych usług turystycznych, składki do TFG odprowadza tylko część firm. Przekładowo we wrześniu tylko nieco ponad 1 tys., co wskazuje, że tylko ¼ podmiotów prowadziła w tym miesiącu aktywną działalność.

 


Polecamy

To też może Cię zainteresować









 




Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.



Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail