polska

Turystyczny bilans roku 2022

2023-01-13

Minister Andrzej Gut-Mostowy oraz prezes POT, Rafał Szmytke podsumowali ubiegły rok w turystyce. Poniżej prezentujemy krótką wersje podsumowania. Szersze omówienie w najnowszym numerze Rynku Turystycznego.

 Rok22

Swoistym przypisem do owego bilansu, jak zauważył na wstępie Gut-Mostowy jest ogłoszenie przez CNN Travel Polski jako miejsca nr 1 jako tegorocznego kierunku podróży. Do tego Polska znalazła się na podium #HotListMiceBenelux jako kraj rekomendowany na wakacje i wyjazdy biznesowe.

- To zasługa branży turystycznej i państwa, które stworzyło doskonale warunki do rozwoju turystyki.

Rok był niewątpliwie trudny i naznaczony końcówka pandemii oraz wojną na Ukrainie. W efekcie trzeba było podejmować nieplanowane działania i reagować na negatywne sytuacje. W sumie jednak był to rok stosunkowo udany dla branży, choć turystyka przyjazdowa nadal ma problemy, obecnie spowodowane przede wszystkim wojną za naszą wschodnią granicą.

Na tym tle, jak zauważył minister Gut-Mostowy, kongres ICCA, który odbył się w październiku w Krakowie był sukcesem, ponieważ organizatorzy przez wiele miesięcy zastanawiali się czy powinien się w ogóle się odbyć, ze względu na wojnę. Jednak działania min. Krakowa spowodowały, że w efekcie odbył się i przybyło nań ponad 100. przedstawicieli z branży MICE.

Fundusz Zwrotów

Zwroty w wysokości około 300 mln zł pozwoliły zachować płynność organizatorom, zarówno tym dużym, jak i małym, których jest przecież zdecydowana większość. W efekcie Polsce branża została właściwie nienaruszona, liczba upadłości była marginalna.

Bon Turystyczny

Za sukces można zdaniem ministra uznać również funkcjonowanie Bonu Turystycznego. Zdecydowanie zwiększył on liczbę rodzin, zwłaszcza wielodzietnych, które nie było stać zdecydowało się na wypoczynek w kraju. Jak podkreślono podczas spotkania, poza wsparciem rodzin i branży turystycznej, która również jest beneficjentem programu, ważny był również aspekt fiskalny – zwiększyła się ilość zarejestrowanej bazy turystycznej.

Program Polskie Uzdrowiska

Program powstał, ponieważ o ile sanatoria miały wsparcie, to gminy planujące wieloletnie inwestycje potrzebują tego wsparcia. Na ten cel przeznaczono 250 mln. Obecnie są już w ramach tego programu realizowane inwestycje. i już realizowane są inwestycje.

Wsparcie gmin górskich

Przeznaczono 1 mld. zł dla gmin górskich (finalnie wydano nieco mniej). Były one przeznaczone na inwestycje turystyczne w tych miejscowościach. 

UNWTO

Podjęto działania, by zawiesić FR jako członka tej organizacji. Wspólnie z kilkoma innymi krajami aktywnie zajęto sią sprawą i w efekcie 8 marca, przegłosowano ten wniosek i przeprowadzono procedurę.

Działania POT

Zawieszenie działania ośrodka w Kijowie i likwidacja w Moskwie. Otwarcie 3. nowych ośrodków: Tel-Aviw, Budapeszt i Praga (na obszar Słowacji i Czech).

Mobilne centrum turystyki

„Turystyczna Szkoła” – multimedialna prezentacja, edukacja w turystyce.

Certyfikaty POT

Po raz 19. Wręczono Certyfikaty POT. Wręczono Złoty Certyfikat, Kopalni Guido.

Certyfikat Dobrych Praktyk

Konkurs na najlepsze centrum IT.

 


Polecamy

To też może Cię zainteresowaćW najnowszym wydaniu
 
Strefa prenumeratora
ARCHIWUM ONLINE RYNKU TURYSTYCZNEGO:
Login:
Hasło:
Zapomniałem hasło


E-tygodnik
Bądź na bieżąco
Jeżeli chcesz otrzymywać w każdy poniedziałek przegląd najważniejszych informacji branżowych, zapisz się do listy subskrybentów.Jeżeli chcesz wypisać się z listy odbiorców newslettera, wpisz adres e-mailowy i kliknij "rezygnuję".
Twój e-mail